SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IF Kville
Glädje, Gemenskap, Utveckling, Trygghet - För alla

Resultat - Svenska Sprintutmaningen 2020
Åby Friidrottsarena - 14 juni

100 m män
Heat 1 vind 1,4
1 Tobias Montler 96 MAI 10.62
2 Filip Schwartz 98 MAIK 10.66
3 Nils Thornberg 94 Bollnäs 10.73
4 Patrik Andersson 91 Ullevi 10.79

Heat 2 vind +2,8
1 Erik Annerfalk 94 Ullevi 10.60
2 Alexander Andreasson 99 ÖIS 10.61
3 Lucas Bolin 01 Ullevi 10.95
4 Arthur Engström 96 ÖIS 11.26

Heat 3 vind 1,7
1 Tarley Allisson 97 MAIK 10.85
2 Alexander Lesser 94 Ullevi 10.90
3 Martin Selin 94 Ullevi 11.02
4 Gabriel Wallmark 02 ÖIS 11.12

Heat 4 vind + 2.9
1, Isak Kristensen 00 Ullevi 11.18
2, Isac Barrow 97 Ullevi 11.27
3, Andreas Norström 91 Ullevi 11.39
4 Gustav Tartu 02 IF Kville 11.40

Heat 5 vind 1,9
1, Mohammad Al Masri 01 IF Kville 11.63
2, Marcus Blixt 01 MAIK 11.78
3, Fredrik Grund 02 IF Kville 11.91

Extralopp 100 m män
Heat 1 vind 2,2
1, Filip Schwartz 98 MAIK 10.62
2, Patrik Andersson 91 Ullevi 10.69
3 Tarley Alison 97 MAIK 10.74
4,Lucas Bolin 02 Ullevi 10.97

Heat 2 vind 1,5
1, Isac Barrow 97 Ullevi 11.27
2, Marcus Blixt 02 MAIK 11.66

200 m
Heat 1 vind 2,5
1 Erik Annerfalk 94 Ullevi 21.57
2, Nils Thornberg 94 Bollnäs 21.68

Heat 2 vind 3,1
1, Alexander Lesser 94 Ullevi 21.87
2 Martin Selin 94 Ullevi 22.23
3, David Sennung 91 Ullevi 22.37

Heat 3 vind 2,6
1, Jesper Nordström 02 IF Kville 22.42
2, Isak Kristensen 00 Ullevi 22.62
3 Arthur Engström 96 ÖIS 22.64
4 Oskar Weidenholm 01 MAIK 22.94
5 Alexander Pilgrim 03 MAIK DNF

Heat 4 vind 2,3
1 Andreas Norström 91 Ullevi 23.42
2 Jonathan Johansson 02 SAIK 23.60
3 Emil Bengtsson 02 IF Kville 23.98
4 Christoffer Wockatz 00 IF Kville 24.05

Kvinnor
100 häck
Heat 1 vind 3.0
1 Mari Klaup 90 Ullevi 13.63
2 Julia Wennersten 01 Ymer 14.08
Amanda Holmberg 98 Lidköping DNF

Heat 2 vind 2,8
1 Estelle Montler 91 Ullevi 14.38
2, Ebba Åhman 02 Ymer 14.42

Extralopp 1
100 häck vind 2,5
1 Mari Klaup 90 Ullevi 13.54
2 Julia Wennersten 01 Ymer 13.82

Extralopp 2
100 häck vind 2,2
1 Ebba Åhman 01 Ymer 14.55
2 Estelle Montler 91 Ullevi 14.58



Kvinnor 100 m
Heat 1 vind 2,1
1 Khaddi Sagnia 94 Ullevi 11.55
2 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK 11.58
3 Hanna Palmqvist 06 MAIK 11.88
4 Matilda Hellqvist 93 Ullevi 11.91

Heat 2 vind 3,4
1 Madeleine Winberg 00 MAIK 12.12
2 Rebecca Abrahamsson 94 ÖIS 12.38
3 Alva Larsson 02 MAIK 12.80

Heat 3 vind 1,7
1 Elin Hallbjörner 02 Ullevi 12.38
2 Ebba Gustavsson 02 MAIK 12.45
3 Elwira Erixon 96 MAIK 12.90
4 Aicha Camara 91 Ullevi 13.54

Extralopp
Kvinnor 100 m vind 1,9
1 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIk 11.57
2 Elin Hallbjörner 03 Ullevi 12.61
3 Alva Larsson 02 MAIK 12.94

Kvinnor 200 m
Heat 1 vind 2,9
1 Matilda Hellqvist 93 Ullevi 24.31
2 Hanna Palmqvist 96 MAIK 24.59
3 Madeleine Winberg 00 MAIK 25.51

Heat 2 vind 1,6
1 Ebba Gustavsson 02 MAIK 25.24
2 Rebecca Abrahamsson 94 ÖIS 25.67
3 Elwira Erixon 96 MAIK 26,48
4, Elin Pettersson 03 IFK Göteborg 26.58

Heat 3 vind 2,0
1 Madeleine Björlin Dellmar 96 IFK Göteborg 26.86
2 Sandra Åberg 03 GKIK 26.89
3 Gael de Connick 01 SAIK 27.06
4 Paulina Orell Sahlberg 81 Lerum 27.15
Resultat egna arrangemang

Kvilles Vårtävling

 

2019

RESULTAT

 

2018

RESULTAT

 

 

 

 
Samarbetspartners